Honza Fojtík: Moc rád bych vyhrál OBR Drásala!

Novinka

Honza Fojtík: Moc rád bych vyhrál OBR Drásala!

19/06/2015 Zpět na seznam novinek

V několika následujících článcích se dozvíte jak hodnotí závodníci Elite a Carbon2 teamu první půlku sezony a jaké cíle mají na druhou polovinu. Prvním dotázaným byl Honza Fojtík:

Nejprve se podívejme zpětně na středeční exhibiční závod, kde jsi zajel skvělé 2.místo- jaká byla trať?

"Trať na Gočárových schodech byla hodně technická. Schody dolu byly hodně do zatáček, takže tam človek nemohl letět tak rychle jako na Pražských schodech. Výjezd schodů byl hodně prudkej a z vysoké rychlosti, takže to bylo i náročny na přehazování. No a fyzicky náročný je to vždy podle toho kdo určuje tempo a Jarda jel fakt rychle :)"
Jak se ti jelo?
"Zásadní byl start. Ten se mi úplně nepovedl a než jsem kluky přeskákal, tak už byl Jarda odjetej. Jel jsem půlku závodu s Honzou Nesvadbou. Nohy mi jely fakt hezky tak jsem zkusil ještě zrychlit a pokusit se Jardu dojet. Sjel jsem ho na 7 vteřin, ale víc to nešlo."
Na začátku sezony tě trápily problémy s achilovkou, díky nimž jsi musel vynechat Trans Brdy a Šelu. O co přesně šlo?
"Problémy s achilovkou mě začaly v půlce února na soustředění ve Španělsku. Všechny tréninky jsme absolvovali v těžkých kopcích a přetížil jsem to. V březnu jsem ješte odjel do Itálie na doladění intenzit a tam se zdálo, že je to mnohem lepší, ale doléčený jsem to neměl. Po silničním závodě na Bíteši se mi to rozbolelo už hodně a začalo se to táhnout. Léčbu jsem už nepodceňoval. Pravidelně ultrazvuk, laser, fyzioterapie, tejpování a s mojí doktorkou jsme lokálně nasadili výtažky z vazu a pojiv přimo na šlachu a do akupunkturních bodů. To zabralo hodně."
Pak jsi se začal dostávat zpátky do závodního drillu- v Boleslavi 6., v Jestřebkách 5. a na mistráku skvělý 4.místo. Co jsi dělal pro to, aby jsi se dostal zpět?
"Měl jsem výpadek přes 3 týdny. Takže dostat se do toho byl fakt boj. Na jednu stranu jsem věděl, že sezona bude hodně dlouhá, ale na druhou stranu mistrák v maratonu byl už na začátku června a to byl jeden z mých cílů. Udělal jsem pro to maximum, ale líp než na 4.místo jsem neměl."
Blíží se půlka sezóny a spousta důležitých závodů. Jaké jsou tvoje další cíle?
"Můj další cíl je jednoznačně OBR Drásal, kterého bych moc rád vyhrál. Ale bude spousta dalších závodů, které jsou důležité jak pro tým, tak pro mě osobně. Letos bych chtěl vylepšit své 4.místo na Bike Night Flachau v Rakousku, kde je extrémně náročná trať a vždy skvělá konkurence."
Jak se na ně budeš připravovat- pojedeš někam na soustředění nebo se budeš připravovat doma?
"Pojedu maximálně do Beskyd za bráchou potrénovat. Jinak se budu připravovat standartně u nás kolem Brna s Boudou a Jobrem."
Za 2 týdny se jede tvůj domácí závod v Holešově- Drásal. Určitě se chystáš vylepšit loňské 5.místo na OBRovi- v čem bude pro tebe tento závod odlišný, budeš se na něj nějak zvlášť chystat?
"Přesně jak jsem říkal- na Obra se moc těším a chtěl bych si to užít. Minulý týden jsem už pomalu začal s přípravou. Poslal jsem tam v týdnu opatrně dvoustovku a tento týden taky jeden 5h trénink. Je náročný se na ten závod speciálně připravit, když do toho jezdím závody kolem 2h. Ale v týdnu před závodem už toho moc nevymyslím, to se budu připravovat hlavně psychicky :) Jídlo měnit nebudu, budu se držet toho co mi sedí. Jen se nasnídam o pár hodin dřív a do závodu si toho nachystám víc :)"
Jsi členem pořadatelského týmu Drásala- na co by jsi závodníky pozval?
"Závodníky bych rád pozval na jakoukoliv trať Drásala. Hostýnske vrchy jsou opravdu moc pěkný a člověk si to bikováni tam užije. Kdo chce zažít fakt zážitek, tak doporučuju Obra. Člověk na to vzpomíná s klukama u piva celej rok :-)"

Jak hodnotíš materiální vybavení?

"S USNkem jsem maximálně spokojenej. Na novým FSičku se mi jezdí parádně- na pláštích Maxxis je to fakt raketa! "

Na závěr je třeba dodat, že se Fója rychle dostává do své původní formy, což potvrdil svými výsledky na posledních závodech. Od Mladé Boleslavi zhubnul 4 kg a mnozí mi dáte za pravdu, že vypadá jak závodní chrt :-). Tak na Orlíku Fójo! Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí do dalších závodů!